Jak zmienić hasło


Poniżej opisano cztery sposoby zmiany hasła dostępowego do sieci WSB-NLU (logowanie do komputera w WSB-NLU, intranetu, poczty, serwera internetowego, platformy elearningowej Edu2).
Hasło do konta w sieci WSB-NLU powino być zmieniane przynajmniej raz na kwartał.

Zmiana hasła z komputera w domenie WSB

Zmianę hasła należy przeprowadzić po zalogowaniu się na swoje konto do stacji roboczej pracującej w domenie WSB (komputery z systemem MS Windows XP/2003/7 oraz Linux). Należy jednocześnie wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl, Alt i Delete i wybrać przycisk "Zmień hasło". Po wpisaniu w odpowiednie pola aktualnego hasła i dwukrotnie nowego oraz zaakaceptowaniu klawiszem Enter hasło zostanie zmnienione.

Zmiana hasła z konta unixowego

Po zalogowaniu się do na serwer sigma lub venus należy wydać polecenie passwd

Bardzo ważne zasady o których bezwględnie należy pamiętać

  1. Należy chronić swoje hasło: nie zapisuj swojego hasła, zapamiętaj go. Używaj różnych haseł do różnych systemów i usług. Nikomu nie odstępniaj swojego hasła, w szczególności nikomu podającego się za pracownika pomocy technicznej (pamiętaj, że Twoje hasło znane jest tylko i wyłącznie Tobie. Sprawdź, czy nikt Cię nie obserwuje podczas wpisywania hasła. Nie loguj się do komputera, co do którego nie masz pewności, czy nie jest podstawiony przez kogoś w celu nieautoryzowanego uzyskania Twojego hasła. Uzywaj swojego hasła przez krótki czas i zmienaj go regularnie.
  2. Wybierz hasło trudne do złamania: nie używaj wyrazu, które znajduje się w słowniku (polskim, angielskim czy innym). Nie używaj słów potocznych, żargonowych. Nie używaj imion i nazw własnych ani żadnej kombinacji Twojego imienia czy nazwy konta. Nie używaj dostępnych informacji, które mogą zostać powiązane z Twoją osobą (takich jak numer telefonu, numer seryjny dowodu osobistego, prawa jazdy) lub Twoim otoczeniem. Jako hasła używaj kombinacji dużych i małych liter (które są rozróżniane). Zmieniaj hasło na takie, które w żaden sposób nie jest powiązane z aktualnym. Możesz użyć parę słów (z powstawianymi znakami interpunkcyjnymi), zrozumiałą dla Ciebie sekwencję słów lub pierwsze litery słów tworzące dłuższe zdanie. Hasło powinno zawierać minimum 6 znaków , powinno zawierać cyfry i znaki specjalne (!@#$%^&*()[]{};':,. Maksymalne ograniczenia zależą od konkretnego systemu lub usługi.
  3. Nie używaj w haśle polskich znaków (ęóśłżąćń).

Powyższe zasady są wymuszane przez system, lecz tylko w niewielkiej części. Wysiłek z Twojej strony zaowocuje większym bezpieczeństwem systemu. Należy pamiętać, iż niebezpieczne hasło pojedyńczego użytkownika może wpłynąć na bezpieczeństwo pozostałych kont znajdujących sie na serwerze.

Zmiana hasła do katalogu Biblioteki WSB-NLU

W celu zmiany hasła do katalogu biblioteki, który znajduje się na serwerze orion.wsb-nlu.edu.pl należy skontaktować się z Wypożyczalnią - w Budynku C.

 Dokumentacja i Pomoc

  często zadawane pytania
  adresy i telefony
  zgłoszenie awarii
  dokumentacje

 Moje konto

  konta dostępowe
  jak otrzymać konto
  wieczne konta
  zmiana hasła
  programy pocztowe
  moja strona WWW

 Podłączenie do sieci

  w akademikach
  na terenie kampusu
  sieć bezprzewodowa

 Infrastruktura

  opis sieci, topologia sieci
  sieć bezprzewodowa
  serwery
  laboratoria
  drukarki sieciowe
  terminale
  wideokoferencje

 Poczta elektroniczna

  wszystko o poczcie
  jak zmienić hasło
  programy pocztowe
  certyfikaty

 Microsoft IT Academy

  MS IT Academy w WSB-NLU
  realizowane kursy

 Dział IT

  aktualności
  galeria
  pracownicy
  zakres obowiązków
  historia
  kontakt

 Linki

  WSB-NLU
  Intranet
  Absolwenci
  Biblioteka
  Akademia Sieciowa Cisco
Wyższa Szkoła Biznesu - National-Louis University, Nowy Sącz
Copyright © 2002-2007 Dział IT WSB-NLU. All rights reserved.
tel. +48 18 4499480
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, 23-Apr-2013 11:18:13 CEST